;

İş Yarar Teknik Araçlar

Websitenizi hayata geçirdikten sonraki süreç çok önemlidir. Kullanıcılar hangi sayfaları ziyaret ediyor, kullanıcı deneyimi nasıl, nereye daha çok tıklanıyor, sayfanın hangi bölümleri kullanıcılar tarafından görülüyor hangi bölümleri görülmüyor vb. gibi detaylar için bir çok araç mevcut. Bu tip araçları kendinizin proje geliştirme sürecinde yazmaya çalışmanız haftalarınızı hatta aylarınız alabilir. Bu da ciddi bir vakit kaybı demektir.

Sizin için derlediğimiz ve yazılım-danışmanlık hizmeti verdiğimiz şirketlere entegre ettiğimiz tool ların detayına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Google Analytics

Google Analytics site ziyaretçilerinizi ve davranışlarını günlük, haftalık, aylık veya dilediğiniz tarih aralığındaki tüm detaylarıyla takip edebildiğiniz bir araçtır.

Mobil tarayıcı versiyonları, lokasyon, mobil/tablet ziyaretleri, ziyaret edilen sayfalar, tıklanan sayfalar, oturum süresi, dönüşümler, satınalma verileri ve daha yüzlerce bilgiye erişmenizi sağlar.

Ayrıca ilerleyen zamanlarda google reklamı çıkmak isterseniz, elinizdeki verilenleri filtreleyerek hedef müşteri kitlesi oluşturabilme imkanı sağlar.

Facebook Pixel

Facebook pixel google analytics in facebook versiyonudur. Pixeli ne kadar efektif kullandığınıza bağlı olarak müşteri kitlesi, sayfa ziyaretleri, eğer sitenizde arama/listeleme modülü varsa pixel search ile bunların kayıt altına alınması ve takip edilmesi gibi detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlerleyen zamanlarda facebook/instagram reklamı çıkmak isterseniz, sitenizi ziyaret eden, belli aramaları yapan ve elinizde bulunan diğer tüm pixel verilerinden hedef kitlenizi oluşturarak ziyaretçi bazında özel reklamlar oluşturabilirsiniz.

Hotjar

Sitenizde sizin belirlediğiniz kurallara ve sayfalara göre tıklanma haritaları oluşturabilir, oturumların video kayıtlarını alabilir, sayfa geçişleri ve sayfa kaydırma (scroll) aksiyonlarını takip edebilirsiniz.

Customer Funnel oluşturabilir, site ziyaretçilerinizin tümüne veya belirli aksiyonları alanlara/sayfaları görüntüleyenlere memnuniyet anketi oluşturabilirsiniz.

Zopim

Site ziyaretçileriyle online iletişim konusunda interaktiviteyi sağlayan zopim ile, ziyaretçilerinizce canlı chat yapabilir, o an müşterinizin hangi sayfada olduğunu, hangi sayfaları hangi sıra ile gezdiğini görebilirsiniz. Sitenize daha önceden gelen kullanıcı bilgilerini de tutan zopim sayesinde iletişim kurduğunuz potansiyel müşterinizin daha önce hangi sayfaları gezdiğini veya önceki konuşmalarınızı anında görebilir ve yönetebilirsiniz.

Bunun yanında belli durumlarda (örneğin ödeme sayfasında 20 saniyeden fazla beklendiği durumda) otomatik messajlar gönderip, ziyaretçilerinizin takıldığı noktalarda onlarla direkt olarak temas kurabilirsiniz.

Intercom

Intercom da zopim benzeri online chat aracıdır. Zopimin sağladığı özelliklerin tamamını sağlamakla birlikte dilerseniz özel entegrasyonlar sayesinde müşterilerinize ait verilerle intercom yönetim panelinizi besleyebilir ve buradan filtreleme yapabilirsiniz. Örnek olarak bir müşterinin kaç adet satın alma yaptığı bilgisiyle intercomu beslediğinizde daha sonradan 5 ten fazla satın alma gerçekleştiren müşterileri listele gibi detaylı filtreleme seçeneklerine erişim imkanı sağlamış olursunuz.

Mailchimp Mandrill

Mandril mail entegrasyon aracıdır. Normal mail gönderimi için hangi sağlayıcıyı kullanıyorsanız kullanın, mailchimp mandrill entegrasyonu yaptığınızda sistem üzerinden gönderilen tüm mailler mailchimp üzerine kaydedilir.

Mandrill yönetim paneli üzerinden gönderilen tüm mailleri görüntüleyebilir, mailin okunup okunmadığını görebilir, kaç kez okunduğunu, içerisinde link var ise tıklanıp tıklanmadığı bilgisi gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kampanya mailleri gönderme konusunda büyük kolaylık sağlayan mandrill, içerisinde barındırdığı hazır mail template ler aracılığı ile kampanya mail görseli hazırlama konusunda size oldukça vakit kazandırır. Bunun yanında mailin sonunda yer alan "abonelikten çık (unsubscribe)" butonu sayesinde bu işlem için ekstra geliştirme yapmanıza gerek kalmaz, abonelikten çıkmak isteyen kitlenizi görüntüleyebilir ve birsonraki mailde bu kişilere mail gönderimini engelleyebilirsiniz.

Jira

Jira orta ve büyük ölçekli projeler için kullanılan bir proje yönetim aracıdır. Jira arayüzü üzerinden sektörünüze özel süreçler tanımlayabilir, bunları takım üyelerine atayabilir ve takibini sağlayabilirsiniz.

Webhook entegrasyonu sayesinde websitenizde gerçekleşen bir aksiyon sonrası otomatik olarak görev oluşturabilirsiniz. Örneğin; satın alma yapan bir müşteriniz için otomatik olarak jirada satış sürecini başlatabilir, sonraki alınacak aksiyonları görev olarak atayabilirsiniz.

Slack

En popüler ofis içi iletişim araçlarından olan slack ile public/private kanallar oluşturabilir, bu kanallara takım üyelerini ekleyebilirsiniz.

Jira da olduğu gibi slackin de sağladığı webhook istekleri sayesinde herhangi bir aksiyon alındığında belirli bir kanala otomatik olarak mesaj gönderebilirsiniz. Örneğin; Sistemde oluşan herhangi bir hata sonrası müşteri, bu hatayı size iletmek isterse (bug report), "Hatayı Gönder" butonunun tıklama aksiyonunda slack üzerinde daha önce oluşturduğunuz #bugs kanalına hata detaylarını ve hatayı alan müşteri bilgilerini gönderebilir, bu kanala destek ekibinizi ekleyerek, ekibinizin bu hatadan eşzamanlı haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

;